Дан пробоја логораша из логорског комплекса Јасеновац, које су усташке власти као творницу смрти...
У Српској православној цркви Светога Димитрија у Ступовачи , смјештеној између Гарешнице и Кутине...
У недјељу, у православној цркви Светих отаца Првог васељенског сабора у Дарувару одржана је...
У петак у цркви Светих отаца Првог васељенског сабора с почетком у 18х, одржана је Вечерње...
Свим припадницима српске заједнице ББЖ, поводом васкрса Христа Спаситеља, сретан празник жели ВСНМ ББЖ.
Izložba ikona Perside Žutinić, Srpski kulturni centr „Pavle Solarić“, Demeterova 1, Bjelovar, 04.01.2024. u 18 sati.
Dana 04.01.2024. u četvrtak s početkom u 18h u prostorijama Srpskog kulturnog centra „Pavle Solarić“ na adresi Demeterova 1 u Bjelovaru održala se izložba ikona Perside Žutinić koju su neki od nas imali prilike vidjeti u Zavičajnom muzeju u Daruvaru u okviru manifestacije Srpski tradicionalni običaji za Božić. Izložba prikazuje odabrane ikone preminule daruvarske umjetnice Perside Žutinić.
Ove godine izložba je predstavljena u Bjelovaru i to u organizaciji Srpskog kulturnog centra „Pavle Solarić“ u Bjelovaru i Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“, pododbor Bjelovar.
Izložbu su otvorili gđa. Danka Jarić, predsjednica Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“ pododbor Bjelovar uz uvodne riječi gospodina Radovana Dožudića, odvjetnika i pisca koji je ujedino i član predsjedništva pododbora Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“ Bjelovar.
O samim ikonama i radu Perside Žutinić govorila je autorica postava Majana Štor koja je povjesničarka umjetnosti.
Otvorenju ove izložbe su uz goste iz Bjelovara prisustvovali i jerej Stefan Maksimović, bjelovarski paroh, Darko Karanović, predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Bjelovarsko-bilogorske županije i Damir Sedramac, predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine grada Garešnice.
O Persidi i njezinom radu:
Persida Žutinić rođena je 1954. godine u Pakracu kao treće dijete Save i Dmitre Žutinić. U Daruvaru je pohađala osnovnu i srednju školu.
Svestrana Persida završila je arhitekturu u Zagrebu i scenografiju u Beogradu, a radila je u arhitektonskim uredima, mnogim kazalištima, kao nastavnica u školama, kao restauratorica, te u slobodno vrijeme kao slikarica i ikonopiskinja.
Veći dio njezina umjetničkog opusa čine ulja na platnu koja prikazuju motive iz obiteljskoga i svakodnevnoga života – likove, pejzaž i mrtvu prirodu. Stoga ne čudi da su te slike pune snage i živih boja. Manji, ali također vrlo važan dio Persidina umjetničkog stvaralaštva obuhvaća ikone koje je slikala tijekom života u inozemstvu, čiji se izbor predstavlja na ovoj izložbi.
Osim odlasku u inozemstvo, gdje je tražila povezanost s vjerom i tradicijom, interes za izradu ikona duguje svojem radnom mjestu u Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Kotoru i na Mljetu, na kojem se mogla uživo upoznati s najboljim primjerima fresaka pravoslavnog, kasnobizantskog razdoblja povijesti umjetnosti različitih manastira.
Ikona, grčki eikon, označuje sliku, lik, portret. U istočnoj Crkvi to je najčešće slika na drvu ili platnu rađena određenom tehnikom izrade.
Značenje ikone proizlazi iz simboličkoga teološkog shvaćanja duhovnosti s pomoću prikaza znakovnih sustava, atributa i simbola prema ustaljenim kanonima Crkve, a o umjetnikovu talentu i produhovljenosti ovisi koliko će biti uspješan u pronicanju i stvaranju nadmaterijalne stvarnosti onoga što ikona predstavlja.
Persida duhovno nadahnuće i predloške ikona preuzima iz srednjega i kasnoga bizantskog razdoblja u umjetnosti, s naglaskom na pravoslavne ikone Hilandara i Ohrida, što je vidljivo na prikazima Navještenja i velikih blagdana, ali i u ikonama nastalima prema predlošcima iz ostalih manastira na tlu nekadašnje Makedonije i Srbije, poput Peći, Sopoćana, Studenice, Dečana i Mileševe.
Među njezina najvažnija djela pripada izrada narativne ikone nastale prema radu Georgiosa Klontzasa, slikara kretsko-venecijanske škole ikonopisa u poslijebizantskom razdoblju umjetnosti, čiju originalnu skicu možete vidjeti uživo.
„Ikona je Božja objava, samo što nije napisana slovima, već je naslikana bojama.“ – citat sv. Ivana Damaščanskog (Damaskusa).
Fotografije:
Ненад Д. Вукадиновић
СРБИ ИЗ ВАРАЖДИНСКОГ ГЕНЕРАЛАТА (Срби, Власи, Влаји)
Аутор: Ненад Д....
Радован Дожудић ЗАПИСИ ИЗ ВРЕТАНИЈЕ есеји о понорници
Аутор:Радован Дожудић
Накладник: Вијеће српске...
Под покровитељством Бјеловарско-билогорске жупаније а сукладно пиједлогу Мањинске координације у...
Фолклорна секција нашег пододбора је од 09.-14.08.2014. гостовала у Бугарској гдјеје у склопу...
У Великом Вуковју покрај Гарешнице одржана је 5. смотра међународног дјечјег културног...
ВСНМ Воћин на челу са предсједником Пером Живковићем 01.06.2014. било је домаћин 4. смотре...
ВИЈЕЋЕ СРПСКЕ НАЦИОНАЛНЕ МАЊИНЕ БЈЕЛОВАРСКО - БИЛОГОРСКЕ ЖУПАНИЈЕ
Димитрија Деметера 1, 43000 Бјеловар
Предсједник вијећа: Дарко Карановић - улица Мате Ловрака 4, 43280 Гарешница
Замјеник предсједника: Радован Дожудић - Хрватских бранитеља 1, 43240 Чазма
Тајник вијећа: Теа Бјелајац - Димитрија Деметера 1, 43000 Бјеловар, Јосипа Јелачића 2, 43500 Дарувар
Wеб: www.srbibbz.hr
Фацебоок: VSNM Bjelovarsko-Bilogorska
Емаил адресе: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.